3. Nespaluj odpadky
Plasty separujte, protože se dají recyklovat a opět využít. Domovní odpad v malých spalovacích zařízeních sice shoří, ale jen za cenu nadměrné produkce emisí celé škály znečišťujících látek.
Tmavost kouře a jeho zápach jednoznačně hovoří o zhoršené kvalitě spalování. Naměřené koncentrace prachu jsou přibližně deset až sto krát vyšší než při spalování suchého dřeva. Stejně tak dramaticky naroste množství polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) včetně prokazatelně karcinogenního benzo(a)pyrenu. Odpadky obsahují rozumné množství energie, ale kvalitně se dají spálit pouze v zařízeních k tomu určených (tj. spalovny), kde je spalovací proces řízen a spaliny jsou následně dostatečně vyčištěny.
... co tedy rozhodně do kotle, do kamen nebo na otevřené ohniště nepatří?
- Plasty – spalováním plastů uniká do ovzduší velké množství polychlorovaných dibenzo-p-dioxinů a jiných sloučenin chloru. Plasty patří do tříděného odpadu, k jeho uložení slouží žlutě označené kontejnery.
- Fólie a PET lahve – Spalováním plastových fólií (PP, PE) a PET láhví se do ovzduší dostávají polyaromatické uhlovodíky. Plastové obaly a výrobky patří rovněž do kontejneru na pasty.
- Starý nábytek, dřevo z demolice, chemicky ošetřené dřevo – topeném takovéhoto materiálu se vyprodukuje 50–500× více dioxinů než při topení suchým palivovým dřívím.
- Mokrá tráva, mokré listí a zbytky potravin – mohou být také zdrojem nebezpečných a dráždivých látek, pokud je pálíme na zahradě, zbytky rostlin patří na kompost nebo do směsného odpadu.
- Staré a vyřazené pneumatiky – jejich spalování vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky a další jedovaté látky. Staré pneumatiky je možno odevzdat do sběrného dvora.
- Letáky a časopisy – při spalování letáků a časopisů se mohou uvolňovat těžké kovy z barev, které se používají při tisku. Malé množství papíru lze použit na podpal. Papírový odpad je možno odevzdat buď do sběrného dvora nebo do modře označených kontejnerů, které jsou určeny na papír.
- Nápojové kartóny – tetrapak (obaly od mléka, džusů apod.). Jedná se o šestivrstvý obal z papíru, hliníku a plastu. Pálením v ohni se mohou uvolňovat těžké kovy a chlororganické látky. Tyto obaly patří do kontejneru na plasty nebo do kontejnerů, které jsou speciálně označeny jako kontejnery na tetrapak.
- Staré baterie, barvy, léky – jedná se o velmi nebezpečné odpady, který je nutno odevzdat do specializovaného sběru nebezpečného odpadu, případně prošlé léky lze bezplatně odevzdat v jakékoliv lékárně.