Užitečné informace pro žádající školu
Kdo může žádat o dotaci?
Žadateli o dotaci mohou být mateřské školy (MŠ), základní školy (ZŠ), střední školy (SŠ), žadateli nemohou být samostatná zařízení školního stravování. MŠ, ZŠ a SŠ mohou žádat i v případě, že stravování dětí/žáků je zajištěno jinou organizací (jídelnou, stravovacím zařízením) a náklady za odebrané obědy jsou škole fakturovány.
Školy mohou ode dne vyhlášení dotačního programu sbírat podklady k zapojení dětí/žáků od zákonných zástupců – čestné prohlášení i doklad z ÚP. Oboje stačí doložit jednou na začátku stravování na období dotačního programu. Škola v žádosti o dotaci uvede kvalifikovaný odhad počtu podpořených jednotek na jejichž základě bude stanovena výše dotace. Výše dotace je považována za maximální a nepřekročitelnou.
Komu je dotace určena?
Cílovou skupinou jsou děti MŠ, žáci ZŠ a SŠ ve věku od 2 do 26 let splňující podmínku dle vyhlášení DP (škola, která podá žádost o dotaci může ode dne vyhlášení DP upozornit zákonné zástupce na možnost zapojení se do DP. Zákonní zástupci musí doložit čestné prohlášení a doklad z ÚP o pobírání dávek hmotné nouze – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení; tento doklad nesmí být k datu doložení škole v rámci období vyhlášeného DP starší 3 měsíců).
Co činit v případě změny ceny jídel v průběhu školního roku?
Při podání žádosti o dotaci vyplní škola současné ceny stravy, a v těchto reálných cenách také množství odebrané stravy vyúčtuje. Navýšení reálných jednotkových nákladů v průběhu školního pololetí 2023/2024 není možné.
Jak provést vyúčtování v reálných cenách např. u polodenní ceny stravy u MŠ?
U MŠ může nastat situace, kdy dítě neodebere celodenní stravu, ale pouze její část (např. 1 svačinu a oběd (tzn. 2. svačina není odebrána). V těchto případech musí MŠ vykazovat za některé děti nižší cenu za jednotku, bude potřeba tuto částku zohlednit v závěrečném vyúčtování. Tyto odebrané jednotky stravy škola zohlední v řádku MŠ ½ – což je polodenní strava a uvede reálnou cenu snížené polodenní stravy. Ve vyúčtování doplníme možnost uvádět více cenových kategorií a vyúčtování se provede v reálných cenách – rozděleno na polodenní a celodenní stravu a dle věku (do 6 let a od 7 let).
Co je považováno za porušení podmínek smlouvy a co hrozí?
Budou stanoveny odvody za porušení rozpočtové kázně, tedy sankce. Konkrétně se jedná o:
- pozdní či chybné předložení závěrečného vyúčtování
- nevrácení nevyčerpaných finančních prostředků poskytnuté dotace zpět na účet poskytovatele do 60 kalendářních dnů ode dne předložení závěrečného vyúčtování – v případě příspěvkových organizací obcí se vratka musí poslat zpět přes zřizovatele (obec), do 60 dní musí být platba zpět na účtu poskytovatele (ne na účtu obce);
- porušení podmínek spočívající ve formálních nedostatcích v závěrečném vyúčtování (úplnost a správnost uvedených údajů);
- nezajištění publicity (viz povinná publicita – vystavení viditelného plakátu pro veřejnost s uvedením zapojení školy do projektu velikosti A3, uvedení informace na webu školy o zapojení do projektu, uvedení informace ve výroční zprávě o činnosti školy o zapojení do DP);
- neuvedení variabilního symbolu: při všech peněžních operacích je nutné uvádět vždy variabilní symbol 3578;
- nezajištění informace o změnách údajů ve smlouvě do 7 dnů poskytovateli dotace.
Jak postupovat v případě řádného neodhlašování obědů zákonnými zástupci?
V případě, kdy zákonný zástupce opakovaně neodhlašuje dítě/žáka ze stravování, může ředitel školy dítě/žáka z bezplatného stravování vyřadit. Do podpory bezplatného stravování lze opětovně dítě či žáka zařadit po doplacení dlužné částky za stravování a opětovném doložení potvrzení o pobírání dávek hmotné nouze z Úřadu práce ČR.
Co dělat v případě, kdy cena obědu překračuje maximální výši dotované ceny?
V případě, že maximální částka dotace na jednotkovou cenu, kterou je možno čerpat na obědy v jednotlivých věkových kategoriích, nepokryje náklady na oběd a cena oběda přesáhne částku z dotace, je možno zbylou část rozdílu vybírat od rodičů a děti se tak budou moci stravovat zdarma, avšak s tímto nízkým doplatkem od rodiče.
Kdy doručit písemný návrh smlouvy?
Jakmile budou zastupitelstvem schváleny žádosti o dotaci, předvyplníme smlouvy a budeme je zasílat ke kontrole a následně k podpisu. Smlouvy tedy neposílejte a vyčkejte až vám je zašleme.
Jaké jsou nutné přílohy elektronické žádosti?
- kopie smlouvy o zřízení účtu u peněžního ústavu nebo písemné potvrzení peněžního ústavu o vedení běžného účtu žadatele, u příspěvkových organizací obcí rovněž potvrzení o čísle běžného účtu zřizovatele, na který může být dotace zaslána, pokud se liší od účtu uvedeného v žádosti o poskytnutí dotace;
- úplný výpis údajů z evidence skutečných majitelů dle zákona č. 37/2021 Sb. o evidenci skutečných majitelů – pouze soukromé školy;
- doklad o názvu a doklad o volbě nebo jmenování statutárního orgánu – pokud je škola zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení, získáme a ověříme z veřejných rejstříků sami.
Co jsou dávky v hmotné nouzi?
- příspěvek na živobytí,
- doplatek na bydlení.
Dávkou hmotné nouze není tzv. příspěvek na bydlení, což je dávka, která přispívá osobě/rodině při úhradě nákladů souvisejících s bydlením.
Jak postupovat, pokud má MŠ dvě cenové kategorie stravy?
V případě, že v MŠ máte dvě cenové kategorie stravy nebo polodenní stravu, v žádosti uveďte celkový počet dětí, u kterých budete požadovat příspěvek na stravu ve vyšší cenové kategorii. Následně při vyúčtování doplníme možnost uvádět více cenových kategorií a vyúčtování se provede v reálných cenách – rozděleno na polodenní a celodenní stravu a dle věku (do 6 let a od 7 let).
Kdy budou školy vědět, že mají dotaci přiznanou?
Dne 7. 9. 2023 proběhne zasedání zastupitelstva kraje, kterému budou žádosti předloženy, poté bude zřejmé, zda a v jaké výši jsou dotace schváleny.
Co vyplnit ve smlouvě u ID zařízení školního stravování?
V případě, kdy se příjemce dotace liší od poskytovatele bezplatného stravování, je ve smlouvě potřeba vyplnit v části I. u Příjemce dotace identifikaci zařízení školního stravování (tzn. název zařízení školního stravování a identifikační číslo, adresu zařízení, adresu poskytování bezplatného školního stavování).
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.