Půjčka LIBERTY
Menu

Tisková zpráva – Soutěž v luštění křížovek zabaví seniory i v nouzovém stavu. V Moravskoslezském kraji začne Křížovkářská liga

Senioři severní Moravy a Slezska se opět mohou těšit na svou oblíbenou křížovkářskou soutěž o ceny. Od dubna začne Křížovkářská liga, která svým účastníkům po dobu deseti týdnů nabídne k luštění deset křížovek a mnoho cen. Jarní část soutěže určené pro zájemce starší 60 let potrvá do začátku června. Patronem Křížovkářské ligy je náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

„Křížovkářská liga znamená pravidelné trénování paměti, což má hlavně velký význam pro duševní zdraví. Především ale chceme, aby se lidé měli na co těšit, abychom jim nabídli zábavu a pohodu, zmírnili stres. V dnešní nelehké době to má obrovský význam. Jsem přesvědčen o tom, že soutěž může pomoci zmírnit jeden z největších problémů starších lidí v současnosti – pocit osamění. Cenné je, že díky soutěži může luštit křížovky i několik desítek lidí upoutaných na lůžko,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Navrátil. Považuje za velmi důležité, aby lidé v důchodovém věku byli aktivní a nezůstali bez společenské interakce. „Křížovkářská liga jim v tom rozhodně pomůže,“ řekl náměstek hejtmana s tím, že předností a výhodou Křížovkářské ligy je, že se dá připravit bezkontaktně. Je tak jednou z mála aktivit pro seniory vhodných i v nouzovém stavu.

V domovech seniorů a domech s pečovatelskou službou provedou distribuci křížovek aktivizační pracovníci. V klubech seniorů získají zájemci křížovku přes výdejní okénko. Stačí se zdarma zaregistrovat a pak si každý čtvrtek přijít na určené místo pro novou křížovku. Soutěž chce seniory především pobavit a rozptýlit, zmírnit napětí a stres, kterým jsou ve složité epidemiologické situace vystaveni. Zároveň nabízí pravidelnou a dlouhodobou volnočasovou aktivitu. I proto nejsou křížovky složité. Na úspěšné luštitele čeká odměna – hlavně dárkové balíčky s čajem, sušenkami, oplatky a další. Podmínkou je, odevzdat ve stanoveném termínu formulář se všemi tajenkami.

Křížovkářská liga seniorů má v Moravskoslezském kraji tradici. Do pravidelného luštění se zapojují zájemci z klubů seniorů a domovů pro seniory napříč celým Moravskoslezským krajem. „Letošní zájem je obrovský, předpokládáme zapojení více než jednoho tisíce hráčů. Lidé jsou natěšeni, mají radost, že Křížovkářská liga pokračuje. Mohu slíbit, že díky podpoře kraje připravíme i podzimní kolo soutěže, takže si senioři luštění opravdu užijí,“ upřesnil Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který Křížovkářskou ligu připravuje.

Z Moravskoslezského kraje se Křížovkářská liga seniorů rozšířila do dalších regionů. Na křížovky se už těší senioři v Praze, v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském, Středočeském a Karlovarském kraji.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.