Menu

Tisková zpráva – Pro centra duševního zdraví kraj získal od státu 20 milionů korun

Po několikaměsíčním zkušebním období financovaném z evropských fondů spouští v Moravskoslezském kraji ostrý provoz centra duševního zdraví. Tato centra jsou mezičlánkem mezi ambulantní psychiatrickou péčí a specializovanou hospitalizací. Centra duševního zdraví v jednom místě propojují zdravotní a sociální služby. Zdravotní část financují zdravotní pojišťovny, provoz sociální části bude letos krytý Ministerstvem zdravotnictví prostřednictvím dvacetimilionové dotace pro Moravskoslezský kraj.

„Zdraví duše je stejně důležité jako zdraví těla. Je určitě dobře, že se péče o duševní zdraví dostává do popředí zájmu. Duševnímu onemocnění navíc nejčastěji podléhají mladí lidé do 24 let, je proto potřeba psychické potíže co nejdříve odhalit a co nejúčinněji řešit. Je skvělé, že se nám od státu podařilo získat příspěvek na provoz tří center duševního zdraví v Ostravě, Opavě a Frýdku‑Místku. Prostředky budou také využity na multidisciplinární tým se zaměřením na děti a adolescenty, který vznikl při Fakultní nemocnici Ostrava,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a upřesnil, že centra budou sloužit také mladistvým, lidem s demencí nebo závislostí a také lidem s nařízeným ochranným léčením.

Centra duševního zdraví vznikla v souvislosti s reformou psychiatrické péče. „Mají být jakýmsi mezičlánkem mezi ambulantní a lůžkovou péčí. Jejich posláním je snižovat množství hospitalizací nebo zkracovat jejich délku. A také naopak – sociální rehabilitace mají napomáhat hospitalizovaným v návratu do běžného života a jejich začlenění zpět do společnosti. Často se totiž stává, že někteří klienti návrat do běžného hůře zvládají, pomoc sociálních pracovníků pak může zabránit opakované hospitalizaci. Propojení zdravotních a sociálních služeb poskytovaných současně na jednom místě je tak velkou výhodou těchto center,“ řekl náměstek hejtmana kraje s tím, že multidisciplinární týmy těchto center by měly sloužit klientům z dané spádové oblasti bez delší čekací doby. Klienti ovšem musí splňovat také podmínku, že jejich stav vyžaduje zdravotní a zároveň i sociální péči, tedy sociální rehabilitaci. Centra duševního zdraví tedy nemají suplovat čistě psychologickou či psychiatrickou zdravotní péči.

Centra duševního zdraví v Moravskoslezském kraji:

Zájemci o péči mohou Centra duševního zdraví kontaktovat napřímo, případně prostřednictvím rodinného příslušníka, všeobecného lékaře nebo například sociálního pracovníka obce. Žádanka o vyšetření od lékaře není nutná.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.