Menu

Tisková zpráva – Opavané si pro rady v oblasti vztahů a rodiny budou chodit na nové místo, psychologická poradna se stěhuje

Rodinná a manželská poradna Opava se stěhuje k Slezské nemocnici v Opavě. Na začátku června tak opouští pronajaté prostory na Pekařské ulici v centru města. Tato poradna je jedním z pracovišť Centra psychologické pomoci, které zřizuje Moravskoslezský kraj. Krajské poradny průměrně každý den navštíví skoro stovka klientů.

„Lidé, kteří se ocitli v nějaké náročné situaci a nevědí si rady ve vztahu k partnerovi či rodině, mohou v kraji bezplatně navštívit jednu z našich poraden. Rozhodně konzultaci s odborníkem doporučuji, vztahy nejsou vždycky procházkou růžovým sadem a není žádná ostuda probrat osobní problémy s někým, kdo se v této oblasti vyzná a má zkušenosti. Konzultace poskytují hlavně psychologové a sociální pracovníci,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a upřesnil, že v regionu jsou v rámci Centra psychologické pomoci rodinné poradny v Opavě, Karviné, Frýdku‑Místku, Novém Jičíně a Bruntále. V Ostravě pak ještě funguje Poradna pro náhradní rodinnou péči. Kromě toho se lidé mohou non-stop obrátit na karvinskou linku důvěry, která pod Centrum psychologické pomoci spadá.

„Nejčastěji lidé v našich poradnách řeší partnerské neshody a rozvodové či porozvodové problémy. V minulém roce měly naše poradny dohromady skoro 23 tisíc návštěv, což je průměrně 91 konzultací každý den. Na linku důvěry pak zatelefonovalo přes 4100 lidí. Z těchto čísel je jasné, že má taková služba velký význam. Proto jsem rád, že se opavská poradna mohla přestěhovat do nově zrekonstruovaných prostor ve Slezské nemocnici. Přesunuli jsme se tedy z pronájmu, jak se říká, do vlastního,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil s tím, že poradna bude fungovat v podobných časech jako doposud. Denně je otevřená od osmi hodin do čtyř odpoledne, v úterky o hodinu déle, v pátek končí ve dvě odpoledne.

„Byli jsme zvědaví na srovnání výsledných statistik za minulý rok s předchozími lety. Dalo by se očekávat, že covidová doba a s ní spojené potíže naše poradny i linku důvěry výrazněji zatíží. Kupodivu se tak nestalo, konzultací i volání na linku jsme vloni dokonce zaznamenali o něco méně než v roce předchozím. Kromě vztahových a individuálních konzultací zajišťuje naše organizace odbornou přípravu žadatelů o osvojení a pěstounskou péči a také doprovází přibližně 390 pěstounských rodin, které s námi mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče. Centrum psychologické pomoci se také věnuje osvětové a přednáškové činnosti,“ vysvětlila ředitelka Centra psychologické pomoci Renáta Chytrová.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.