Půjčka LIBERTY
Menu

Tisková zpráva – Hejtmanem Moravskoslezského kraje je opět Ivo Vondrák

Ustavující zastupitelstvo Moravskoslezského kraje si hejtmanem zvolilo Ivo Vondráka, který za Hnutí ANO 2011 kraj vedl i v předchozích čtyřech letech. Zastupitelé také schválili složení Rady Moravskoslezského kraje, která bude mít stejně jako v minulém roce 11 členů. V kraji bude na základě výsledků říjnových voleb vládnout koalice Hnutí ANO 2011, Občanské demokratické strany, která se spojila s TOP 09, KDU-ČSL a České strany sociálně demokratické.

„Naším hlavním cílem je systematicky navázat na transformaci Moravskoslezského kraje. V tomto ohledu je náš region nesmírně dynamický a já věřím, že se nám bude měnit před očima. Pomůže nám evropský Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož čerpání se intenzivně chystáme. Máme konkrétní představu, jak by se po ukončení těžby mohla proměnit pohornická krajina, budeme pokračovat ve výměnách kotlů, připravujeme se na využívání vodíku v dopravě, máme jasné vize, jak vést krajské zdravotnictví, školství nebo například sociální oblast. Věřím, že jsme na správné cestě k tomu, aby z našeho kraje lidé přestali odcházet a vybrali si jej jako místo, kde budou rádi žít,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který bude mít osm náměstků.

Prvním náměstkem hejtmana kraje pro průmysl a chytrý region se stal Jakub Unucka (ODS a TOP 09). Náměstkem hejtmana pro kulturu a památkovou péči bude Lukáš Curylo (KDU-ČSL), dopravu bude mít na starost náměstek hejtmana Radek Podstawka (ANO), který je oproti minulému období v krajské radě nováčkem. Resort zdravotnictví opět povede náměstek hejtmana kraje Martin Gebauer (ANO). Náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška (ANO) bude řídit regionální rozvoj a cestovní ruch. Náměstkovi hejtmana Jaroslavu Kaniovi (ANO) zůstává resort financí, investic a majetku, stejně tak na svou předchozí pozici naváže Jiří Navrátil (KDU-ČSL), který bude náměstkem hejtmana pro sociální oblast. Školství a sport povede stejně jako v minulém volebním období náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS a TOP 09).

Oblast životního prostředí bude mít na starost nová radní Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS a TOP 09), krajský radní Petr Kajnar (ČSSD) bude řídit územní plánování. Oba noví radní jsou uvolnění.

Jednání zastupitelstva bylo možné sledovat na webových stránkách kraje. V úvodu jednání složili všichni zúčastnění zastupitelé zastupitelský slib. Kromě volby hejtmana a členů krajské rady také zastupitelé odhlasovali zřízení výborů zastupitelstva kraje a zvolili jejich předsedy a členy. Také byli zvoleni členové Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje má 65 členů, 46 z nich tvoří koalici. Hnutí ANO obsadilo 24 křesel, deset zastupitelů má koalice ODS a TOP O9, sedm křesel ve volbách získala KDU-ČSL, pět členů zastupitelstva má ČSSD. V opozici je Česká pirátská strana s devíti zastupiteli, dále Svoboda a přímá demokracie s šesti a KSČM se čtyřmi členy zastupitelstva.

Rada Moravskoslezského kraje

Ivo Vondrák (ANO)
hejtman
oblast strategie, bezpečnosti a zahraničních vztahů

Jakub Unucka (ODS a TOP 09)
1. náměstek hejtmana
oblast průmyslu a chytrého regionu

Lukáš Curylo (KDU-ČSL)
náměstek hejtmana
oblast kultury a památkové péče

Radek Podstawka (ANO)
náměstek hejtmana
oblast dopravy

Martin Gebauer (ANO)
náměstek hejtmana
oblast zdravotnictví

Jan Krkoška (ANO)
náměstek hejtmana
oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu

Jaroslav Kania (ANO)
náměstek hejtmana
oblast financí, investic a majetku

Jiří Navrátil (KDU-ČSL)
náměstek hejtmana
sociální oblast

Stanislav Folwarczny (ODS a TOP 09)
náměstek hejtmana
oblast školství a sportu

Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS a TOP 09)
radní
oblast životního prostředí

Petr Kajnar (ČSSD)
radní
oblast územního plánování

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.