Menu

Tisková zpráva – Do krajských nemocnic přiteče miliarda z EU

Nemocnice zřizované krajem a krajská záchranka získaly více než miliardu korun na své projekty. Finance z REACT EU musí vyčerpat poměrně rychle, během následujících dvou let se tak budou ve velkém modernizovat operační sály, nakupovat špičkové zdravotnické přístroje či rekonstruovat oddělení. Ze strany EU je to reakce na koronavirovou krizi, která celým zdravotnickým systémem v posledním období negativně otřásla.

„Oceňuji, že se Evropská komise postavila čelem k negativním dopadům způsobeným pandemií koronaviru. S největší zátěží se stále ještě musí vyrovnávat zdravotnický systém, proto vítám, že jsme měli možnost získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj nemalé prostředky pro nemocnice a Zdravotnickou záchrannou službu. Žadatelé z našeho regionu byli po těch z Prahy a Jihomoravského kraje souhrnně třetími nejúspěšnějšími v republice, dohromady získali 2,8 miliardy korun. Z toho Moravskoslezský kraj a jeho korporace získaly celkem jednu miliardu a 36 milionů korun. Jedná se o takzvaně rychlé peníze, všechny projekty musí být dokončeny do konce roku 2023,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že o evropské peníze si mohly říct nemocnice, ale i krajské záchranky.

V rámci finančního nástroje REACT EU byly v oblasti zdravotnictví vyhlášeny a vyhodnoceny tři výzvy. Jedna výzva byla určena pro zdravotnické záchranné služby, které si mohly zažádat o prostředky na vybavení, výjezdové stanice a výcviková střediska, ale i na informační technologie. Evropská unie nabídla až 85 % nákladů na realizaci úspěšných projektů, dalších 5 % přislíbil stát. Do dalších dvou výzev se mohly hlásit nemocnice. Ty si mohly zažádat na modernizaci a vybavení pracovišť, v této výzvě úspěšným žadatelům EU pokryje veškeré náklady projektů. Další výzva pro nemocnice byla zacílená na laboratoře a rozvoj infektologických pracovišť, zde EU uhradí 70 % nákladů.

„Většině našich nemocnic pomohli vypracovat žádosti do výzev kolegové z projektové kanceláře odboru evropských projektů krajského úřadu. Ne všechny nemocnice totiž mají kapacity či zkušené pracovníky, kteří by měli potřebné kompetence a zkušenosti s přípravou podobných žádostí. Naši úředníci nemocnicím poskytují také podporu v samotném projektovém řízení v rámci celého projektového cyklu. Tedy od předložení žádosti do výzvy až po ukončení samotné realizace projektu. Aktuálně se projekty již realizují, času není nazbyt, hotovo musí být do dvou let. Nemáme obavy, že by se projekty dokončit nestihly, máme s čerpáním evropských prostředků bohaté zkušenosti. Právě v oblasti zdravotnictví jsme v minulých čtyřech letech z Evropy získali například půl miliardy korun na nové zdravotnické přístroje,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a dodal, že z evropských zdrojů s největší pravděpodobností do krajských nemocnic přitečou další prostředky, v rámci REACT EU je totiž připravena další výzva pro nemocnice.

Kraj uspěl i s dalšími třemi projekty pro svou Zdravotnickou záchrannou službu. Celkově pro ni získal přes 85 milionů korun na IT vybavení operačního střediska, nové sanitky a speciální vozidla, ale také na pomůcky pro vzdělávání a výcvik, jako jsou figuríny osob nejrůznějšího věku včetně kojence, řidičský simulátor či cvičná sanitka.

„Velmi úspěšné byly i naše nemocnice. Krnovská nemocnice za získaných 150 milionů korun zmodernizuje operační sály a nakoupí zdravotnické přístroje hlavně pro obory radiologie. Nemocnici v Opavě pak například čekají stavební úpravy lůžkové části chirurgie pavilonu V/D nebo pořízení moderního přístrojového vybavení, jako je scintilační gamakamera SPECT/CT, PCR analyzátor, plazmový sterilizátor, přenosný ultrazvukový přístroj nebo třeba monitory vitálních funkcí. Slezská nemocnice na své projekty celkově získala 178 milionů korun,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a prozradil některé z dalších úspěšných projektů. Nemocnice Havířov například zrekonstruuje infekční a gynekologicko-porodní oddělení, v Třinci zmodernizují centrální sterilizaci. Úspěšná byla i Nemocnice ve Frýdku‑Místku, kde například plánují pořízení lékařských přístrojů k posílení odolnosti nemocnice vůči pandemii a podobným hrozbám. Nemocnice Karviná-Ráj díky získaným 150 milionům zrekonstruuje chirurgii a ortopedii, ale taky nové operační sály včetně dospávacího pokoje.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.