Tisková zpráva – Diskusní fórum na udržitelném festivalu reBarbora Open Music připraví Meltingpot, nabídne šest tematických bloků
Diskusní scéna Meltingpot, která bude součástí prvního trvale udržitelného festivalu reBarbora Open Music, nabídne celkem šest tematických bloků a dvě desítky řečníků. Diskutovat se bude o světě bez vůně benzinu, udržitelné domácnosti či ekologických mýtech. Na fóru vystoupí například ekonom Lukáš Kovanda, expert v oblasti energetiky a ředitel výzkumného centra Stanislav Mišák či vynálezce a inovátor Lukáš Brus. Ze zahraničí dorazí spolupořadatel velkého udržitelného festivalu Boom Festival v Portugalsku Manuel Mesquita.
Festival reBarbora Open Music, který si klade za cíl minimalizovat dopad na životní prostředí, se uskuteční 27. a 28. května v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné, který spravuje a v minulých letech rekonstruoval státní podnik DIAMO. Za akcí stojí pořadatelský tým festivalu Štěrkovna Open Music. Vystoupí na něm například David Koller, Richard Müller či kapely Mňága a Žďorp a Prago Union. „Diskusní scéna bude součástí sobotního programu, tedy 28. května. Jsme moc rádi, že se diskuze na různá nejen ekologická témata bude konat pod tak prestižní značkou jakou je právě Meltingpot,“ řekl za pořadatele festivalu reBarbora Open Music David Moravec.
Volba témat i řečníků byla právě v rukou produkčního týmu Meltingpotu. Ten už nyní připravuje velkou konferenci, která je již tradiční součástí festivalu Colours of Ostrava. „Všichni čeští odborníci byli nadšeni myšlenkou reBarbory a neváhali potvrdit účast obratem, stejně jako my cítí důležitost otevírat témata spojená s udržitelností každého dne,“ zmiňuje Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava a diskusního fóra Meltingpot.
Pořadatelé reBarbory Open Music chtějí dokázat, že i při organizování velké kulturní akce je možné minimalizovat dopad na životní prostředí. „Hlavním technickým exponátem bude vodíkový agregát. Na Moravě a ve Slezsku se toto řešení při podobné akci ještě nikdy nepoužilo,“ uvedl další z pořadatelů festivalu Matěj Ostárek. Dodal, že festival bude téměř bezobalový. „Všechny druhy kelímků budou vratné. Poprvé na festivalu budeme zkoušet i vratné kelímky na tvrdý alkohol. Veškerý sortiment nápojů bude čepovaný,“ doplnil.
„Je skvělé, že se první trvale udržitelný festival v Česku koná právě v Moravskoslezském kraji. Vítám i jeho umístění do pohornické krajiny, kam se po útlumu těžby znovu vrací život. Návštěvníci festivalu určitě ocení, že koncerty a zábavu doplní i diskusní fórum a jeho zajímavá témata. Rád bych upozornil i na spolupráci produkcí dvou velkých hudebních festivalů. Colours of Ostrava i Štěrkovna Open Music jsou mé oblíbené festivaly a z jejich spolupráce mám radost,“ řekl náměstek hejtmana moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad festivalem reBarbora Open Music i samotnou diskuzní scénou Meltingpot převzal záštitu.
Partnerem festivalu je také rozvojový program POHO2030. Zástupci programu chtějí ukázat, že zodpovědný a udržitelný přístup k přeměně pohornické části Karvinska je důležitý. „Na Meltingpotu i v rámci POHO zóny v areálu festivalu chceme lidem představit naši vizi proměny pohornické krajiny. Bývalé doly mohou získat novou náplň, mohou obohatit život na Karvinsku. K této přeměně přistupujeme s ohledem na přírodu i historii tohoto místa. Program POHO2030 by mohl být minimálně středoevropskou ukázkou toho, jak má udržitelný rozvoj území vypadat,“ uvedl k tomu Petr Birklen, který má program POHO2030 na starosti.
Generálním partnerem festivalu reBarbora Open Music je stavební společnost Tomáš STRAUB s. r. o., hlavními partnery jsou pak Betonárna Hlučín, společnosti ČEZ ESCO a pivovar Radegast. Finančně projekt podpořil Moravskoslezský kraj i statutární město Karviná.
Úřední hodiny pro veřejnost:
Po, St: 8:00‑17:00 hod.
Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.
Pá: 8:00‑13:00 hod.