Menu

Tisková zpráva – Zahájení výstavby terminálu kombinované dopravy v areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK ve Strategické průmyslové zóně Mošnov

V areálu OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK byla v pondělí 13. září 2021 slavnostně zahájena výstavba terminálu kombinované dopravy za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora města Ostravy Tomáše Macury, představitelů společnosti Innofreight jakožto budoucího vlastníka a provozovatele, developera Concens Investments a zástupců významných společností z oblasti logistiky.

„Vážíme si každého investora, který se v Moravskoslezském kraji rozhodne podnikat. Máme zájem na tom, aby v našem regionu přibývaly prosperující firmy, potřebujeme zejména více investic do inovací, průmyslového výzkumu a vývoje. To je důvod, proč podporujeme nově příchozí investory, přitom samozřejmě neopomíjíme ani stávající podnikatelské subjekty. Proto mě těší, že se mošnovská průmyslová zóna obohatí o nový terminál kombinované dopravy, který podnikatelům pomůže plnit jejich představy. Úspěšné podnikání totiž ve výsledku napomáhá zvyšovat životní úroveň v regionu a tím pádem i spokojenost jeho obyvatel. A to je přesně to, o co nám v Moravskoslezském kraji jde,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Terminál kombinované dopravy významně přispěje k přesunu nákladní dopravy ze silnice na železnici. Ve spojení se skladovací a výrobní kapacitou v Průmyslové zóně Mošnov zefektivní logistické procesy s minimalizací negativních dopadů na životní prostředí a umožní další rozvoj podnikatelských aktivit v Moravskoslezském kraji. „Jsem velmi rád, že se projekt kombinované dopravy na bývalém vojenském brownfieldu podařilo téměř po dvanácti letech dovést do realizační fáze, zvláště nyní, kdy nezpochybnitelně roste celosvětový význam logistiky provázané na rozvoj industriálních parků, a především prudký rozmach e-commerce. Od nově budovaného terminálu a propojení železniční, silniční a letecké dopravy očekávám nejen, že bude významnou tepnou ekonomiky našeho regionu, ale zároveň výrazně přispěje k využití a následnému rozvoji ostravského letiště,“ uvedl primátor Statutárního města Ostravy Tomáš Macura.


Areál OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK se rozkládá na ploše 52 hektarů a po dokončení výstavby kromě terminálu kombinované dopravy bude zahrnovat více než 234 tisíc metrů čtverečních skladových, výrobních a kancelářských ploch. V současné době jsou k dispozici nájemcům první tři haly o výměrách 57 133 m², 48 864 m² a 18 969 m², mezi které se řadí společnosti Central Warehouse Solutions (Skladon), Continental Barum, DHL, Geis, Hyundai Glovis, PST CLC, Rhenus Logistics a UFI Filters. Výstavba čtvrté haly o výměře 12 288 m² pro společnost ABB bude dokončena v první polovině příštího roku a na největší v pořadí pátou halu s výměrou 97 421 m² je vydáno stavební povolení.

Po dokončení výstavby odkoupí terminál kombinované dopravy společnost IF Invest EAST, a.s., člen skupiny Innofreight. „Jako specialista na modulární železniční logistická řešení jsme nadšeni, že se můžeme podílet na rozvoji infrastruktury intermodální dopravy v České republice a nabídnout našim zákazníkům a obchodním partnerům další služby. Česká republika je pro Innofreight historicky velmi důležitým trhem a s touto akvizicí její význam v rámci skupiny dále poroste. OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK se stane naším provozním centrem pro region střední a východní Evropy. Chceme areál dále rozvíjet a plánujeme zde další investice do moderních servisních a výrobních kapacit," uvedl Petr Michal, CEO společnosti IF Invest EAST, a. s.

Innofreight je rakouská společnost zaměřená na přesun nákladní dopravy ze silnice na železnici prostřednictvím inovativních, modulárních logistických řešení. Společnost byla založena v roce 2002 a v současné době jsou její výrobky na kolejích v 17 evropských zemích. Vývoj lehkých vagonů, kontejnerů pro všechny druhy zboží a různých vykládacích systémů činí ze společnosti Innofreight jednoho z předních poskytovatelů logistických služeb pro železniční nákladní dopravu v Evropě.

Výstavbu multimodálního parku realizuje společnost Concens Investments, která své aktivity zaměřuje na realizaci projektů v oblasti komerčních a průmyslových nemovitostí. „Projekt OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK od samého počátku vnímáme jako příležitost vytvořit prémiovou průmyslovou nemovitost s přidanou hodnotou pro budoucí nájemce. Terminál kombinované dopravy bude ve spojení se skladovací a výrobní kapacitou v Mošnově ve středoevropském měřítku zcela unikátní," komentoval zahájení výstavby terminálu kombinované dopravy Petr Kalina, předseda představenstva společnosti Concens Investments.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.