Půjčka LIBERTY
Menu

Tisková zpráva – Výzva Krizového štábu Moravskoslezského kraje a ředitelů všech nemocnic v regionu

Koronavirus v Moravskoslezském kraji v posledních dnech pomalu přibržďuje, našim nemocnicím přesto dělá obrovské starosti neustálý nárůst počtu pacientů vyžadujících intenzivní péči. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje každý den přepraví do nemocnic okolo devadesáti nových pacientů s covidem.

Vývoj za posledních čtrnáct dní jednoznačně ukazuje, že intenzivní péče v nemocnicích je z více než 67 procent poskytována neočkovaným pacientům. Aktuálně máme na ARO a jednotkách intenzivní péče 121 hospitalizovaných, z nich více než dvě třetiny jsou právě neočkovaní lidé. Do nemocnic se dostávají také mladší neočkované ročníky, které se zpočátku snaží covid‑19 přečkat doma, ale eskalace onemocnění je ve vážném stavu dožene na intenzivní lůžko v nemocnici. A ani jim i přes tuto péči a nejmodernější léčbu bohužel mnohdy není pomoci a zbytečně umírají.

V Moravskoslezském kraji se zatím neobjevila nová koronavirová varianta omikron. Vývoj pandemie ve světě však ukazuje, že je otázkou krátkého času, kdy budeme tsunami této infekce čelit i my. Zkušenosti z blízkého zahraničí ukazují, že omikron se šíří fenomenální rychlostí, jakou jsme dosud neviděli, ve Velké Británii potvrdili už první úmrtí na tuto variantu. I my se obáváme toho, co omikron udělá s počty nakažených, s našimi nemocnicemi a dalšími ukazateli. A děláme maximum pro to, abychom předešli kolapsu.

Protože stále platí, že očkování je jediným východiskem z této krize, prosíme: NECHEJTE SE OČKOVAT. Jedině tak ochráníte svoje zdraví, dál nezahltíte přetížené nemocnice a dáte šanci na život očkovaným „necovidovým“ lidem s rakovinou a dalšími těžkými onemocněními, kteří potřebují hospitalizaci a léčbu. Zároveň děkujeme těm, kteří očkovaní jsou, případně absolvovali i třetí dávku vakcinace a odpovědně dodržují protiepidemická opatření.

Obracíme se také na praktické lékaře v Moravskoslezském kraji s prosbou o kolegiální přístup ke zdravotníkům v nemocnicích a o pomoc očkováním. Všechny nemocnice v Moravskoslezském kraji jsou přetížené, zdravotníci vyčerpaní, často pracují i za kolegy a kolegyně, kteří jsou také nemocní nebo se v izolaci starají o děti s covidem. Vše ve velmi napjaté až agresivní atmosféře ve společnosti, kterou pandemie přináší. Jistě i praktičtí lékaři jsou přepracovaní, touží a zaslouží si odpočinout. Bez jejich pomoci však situaci zvládneme těžko.

Aktuálně je u 379 pracovišť praktických lékařů v Moravskoslezském kraji k očkování registrováno okolo 14,5 tisíce pacientů. Z toho zbývá naočkovat ještě 13 tisíc lidí. Proto prosíme praktické lékaře, i přes všechny těžkosti, které kvůli tomu musíte překonat, pomozte s očkováním, pokud možno neomezujte před Vánocemi provoz svých ordinací a pokračujte v poskytování primární péče i o svátcích.

S poděkováním apelujeme na profesionální hrdost, kolegialitu, odpovědný přístup k vlastnímu zdraví a zdraví nás všech.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.