Půjčka LIBERTY
Menu

Tisková zpráva – Jablunkovské sanatorium je po další rekonstrukci

Sanatorium Jablunkov má díky rekonstrukci třetího podlaží modernější pokoje, také například nová okna. Větší pohodlí mají nejen klienti sanatoria, ale také jeho zaměstnanci. V rámci rekonstrukce se úprav dočkaly také kuchyňka či společenská místnost. Celkové náklady projektu včetně vybavení byly vyčísleny na 22 milionů korun, které sanatoriu poskytl Moravskoslezský kraj.

„Jablunkovské sanatorium využívají dospělí pacienti pro zotavení po plicních onemocněních. Nabízí také postcovidovou péči lidem, které trápí dlouhodobé potíže po prodělané těžké formě onemocnění Covid‑19. Tito pacienti zde podstupují intenzivní fyzioterapii pro zlepšení dechových funkcí i celkové kondice. Pacienti i zaměstnanci sanatoria mají díky rekonstrukci příjemnější prostředí, což jistě ocení,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. První etapa byla dokončena v roce 2018 a týkala se 2. podlaží. Práce na druhé etapě, která řešila třetí podlaží, skončily na konci září tohoto roku. Nyní tak má sanatorium kompletně zrekonstruované jedno ze dvou křídel budovy.

Aktuálně dokončená rekonstrukce zahrnovala výměnu oken a prosklené stěny pro východ na lodgii. V celém patře jsou teď nové vinylové podlahy, změn se dočkalo také jeho dispoziční uspořádání. „Rekonstrukcí vzniklo 14 pokojů pro celkem 35 osob, polovina pokojů je dvojlůžkových, polovina třílůžkových. Zásadní změnou bylo vybudování nových sociálních zařízení, takže každé dva pokoje nyní sdílí koupelnu s toaletou. Celkové náklady stavby činily 21 milionů korun, další milion stálo vybavení. Tyto prostředky sanatoriu poskytl Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a doplnil, že zhotovitelem stavby byla firma IPS Třinec.

„Jsme spolu se zaměstnanci sanatoria velmi rádi, že můžeme našim klientům nabídnout příjemné zázemí. Budova našeho sanatoria je památkově chráněná, což celou stavbu mírně komplikovalo. Kromě hygienických a bezpečnostních podmínek bylo totiž nutné splnit také požadavky z hlediska památkové péče. To se podařilo, takže věřím, že i příjemné prostředí napomůže rekonvalescenci našich pacientů tak, aby se cítili lépe a léčba v našem zařízení byla pro ně maximálně přínosná,“ uzavřel ředitel Sanatoria Jablunkov Jan Zawada.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.